Ana Sayfa 12.04.2017 296 Görüntüleme

Hamilelikte Bitki Çayları

5 / 8

4 ) Hamilelikte bitki çayı tüketimine dikkat edilmeli!

Hamilelik dönemi boyunca kafein, alkol, nikotin gibi kaçınılması gereken maddeler ve gerekli olmayan ilaç kullanımı yerine, anne adayları bitki çaylarını kullanmayı tercih etmelidir. Fakat bitki çaylarının güvenli olduğu görüşünün yanında, hamilelik dönemi boyunca güvenli olmayan türlerinin varlığı da göz ardı edilmemelidir. Zencefil, ıhlamur, kuşburnu, kekik çayları çok fazla olmamak kaydı ile güvenli bir şekilde tüketilebilir.

Zencefil, hamilelik döneminde bulantı ve kusma problemi yaşayan anne adayları için yararlıdır.
Anason, ebegümeci, ısırgan, rezene, meyan kökü, ahududu yaprağı, biberiye, adaçayı ve civanperçemi fazla tüketildiği zaman, uterusta kasılmaları uyarıp, düşüğü tetikleyebilecek bitkiler arasındadır.
Ahududu yaprağı; eski zamanlarda ebeler tarafından doğum sancılarını etkinleştirmek için kullanılmıştır.
Nane ve papatyanın mide ve bağırsak sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu için, bu sistem ile alakalı problemleri bulunan anne adaylarında kullanılabilir. Bu 2 bitkinin hamilelik döneminde güvenli olup olmadığı ile alakalı çelişkili bilgiler vardır. En çok ta, ilaç içinde veya papatya yağı şeklinde konsantre şekilde olması halinde tüketilmemelidir.
Yeşil çayın folik asit emilimini azaltabileceği ile alakalı çeşitli ifadeler olsa da, bu konu ile ilgili net bir ispat bulunmamaktadır. Kafeinli ve kafeini azaltılmış formları bulunabilir.

Yorumlar

Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi