Ana Sayfa Şifalı Tarifler 13 Haziran 2016 1054 Görüntüleme

Etli Rezene Yemeği Nasıl Yapılır

Etli Rezene Yemeği Nasıl Yapılır

Rezene faydaları açısından tanınan bir bitkidir. Bu bitkisinin yapraklarından ve kurutulmuş tohumlarından ya da bu tohumların öğütülmesiyle baharat elde edilir. Balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda, yöresel yemeklerdeEt yemekleri güzel koku ve tat verme amaçlı kullanılır. Yöresel olarak bazı unlu ve şekerli yiyeceklerin yapımında da kullanılır. Toprak altındaki soğana benzeyen tatlı ve hoş kokulu meyvesinden Kuzey Afrika ve Avrupa ülkelerinde salata yapılır veya meyve olarak da yenebilir.

Aşağıda rezene bitkisinden yapılan bir yemek bulacaksınız. Umarız bu yemek et yemekleri tarifleri arasında bilinen bir yemek olacaktır.

Etli rezene yemeği için ihtiyaç duyduğumuz malzemeler şunlardır:
1 kilo kuzu kuşbaşı
2 bağ rezene
2 adet soğan
Terbiyesi için:
2 yemek kaşığı un
2 adet limon
½ çay bardağı su
Yapılışı:
İki adet kuru soğan yemeklik doğranır ve kavurulur. Bir kilo kuzu kuşbaşı soğanlarla buluşturulup karıştırılarak kavurulur. İki bağ rezenenin yaprakları ayıklanır, sapları doğranır. Ayıklanan yapraklar ve doğranan saplar kavrulan et ve soğanla buluşturularak karıştırılır. Rezene, et ve soğana su eklenerek pişirilmeye başlanır. Yemeğin terbiyesi için iki limon sıkılır, üzerine iki yemek kaşığı un ve yarım çay bardağı su koyularak çırpılır. Hazırlanan terbiyeye yemeğin suyu eklenip karıştırılır. Limonlu unlu terbiye yemeğimize katılarak karıştırılarak pişirilir.
Kuzu etli rezene sunuma hazırdır. Afiyet Olsun

Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi