Ana Sayfa Şifalı Tarifler 29 Eylül 2018 36 Görüntüleme

Aloe Vera Jel Kullanımı – Şifalı Bitki Tedavisi

Cildimiz, tenimiz, vücudumuz bizim için çok önemlidir. Hiç kimse erkenden yaşlanmak ve kırışıklık sahibi olmak istemez. Hele ki bayanlar kırışıklıklardan kurtulmak için çok çeşitli yollar dener. Kremler, jeller, pahalı ürünler kullanırlar. Fakat tüm bu ürünlerin yanında bazı bayanlar ise bitkisel çözümler aramaya başlar. Aloe vera, hindistan cevizi, kakao, salatalık ve böğürtlen gibi çok çeşitli bitkiler kullanılarak elde edilen jeller, kremler birçok kişi tarafından çokça tercih edilir. Ayrıca bu bitkiler ile birlikte evlerinizde de jeller ve kremler hazırlamanız mümkündür. Evlerinizde kolaylıkla pratik bir şekilde aloe vera jel olarak hazırlanabilir ve uygulanabilir. Tabii sadece yaşlanma karşıtı, kırışıklıklar için değil, vücudunuzdaki çatlaklar ve yarıklar için de bu şifalı jeli uygulayabilirsiniz. Ayrıca egzama gibi cilt hastalıklarına karşı da bu jel ve kremler uygulanabilir.

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Yaprakları dikenli bir ağaçtır. Bu bitkinin yapraklarından çıkan jelin şifa özelliği bulunmaktadır. Jel oksijenle temas ettikten sonra bir çeşit oksitlenme yapmakta ve yaklaşık 5 saat içinde şifa özellikleri ortadan kalkmaktadır. Aloe vera evlerde süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Saksılarda yetiştirilen bu bitkinin yaprakları güneş altında bir metre uzunluğa ulaşabilir. Fazla suyu sevmez, ne zaman toprağı kurursa o zaman sulanmalıdır.  Ne kadar susuz kalırsa o kadar iyi köklenir ve çürüme riski azalmış olur. Fazla sulama yapıldığı zaman köklerinde çürüme görülür, zamanla da kökler siyaha döner ve bozulur. Bu şifalı ve bakımı kolay bitkiyi sizde kolaylıkla çiçekçilerde bulabilir ve temin edebilirsiniz. Bu durumda evinizde bu şifalı jeli hazırlamanız da oldukça kolay olacaktır. Evinizde de kolaylıkla bu bitkiyi yetiştirebilirsiniz. Saksıda kolay bir şekilde büyütebilir, balkonda muhafaza edebilirsiniz. Hatta evinizde zamanla tek saksıda büyümesi sonucu başka saksılara da çoğaltabilir ve köklendirilebilir. Bu sayede birden fazla saksıda bu bitki yetiştirilmiş olur.

Bu şifalı bitki genellikle çöllerde yani çok sıcak bölgelerde yetişir. Kokusu oldukça güzel olsa da tadı acıdır. Bıçak gibi keskin bir madde yardımıyla üst yaprağını kestiğiniz zaman altından çıkan jeli kolaylıkla fark edebilirsiniz. İşte hastalıkların tedavisinde kullanılan kısmı bu sulu jel kısmıdır.

Latince Adı : Aloe vera

İçindeki Maddeler (Etken Maddeler) ve İçeriği

Acı madde, antrakinon türevleri, uçucu yağ, vitamin, mineral, enzim, şeker, lignin, saponin ve aminoasitler ve reçine taşır.

Genellikle aloe vera, sarısabır veya öd ağacı olarak adlandırılsa da bazı yörelerde azvay adıyla da bilinir. Aloa vera olarak da yanlış yazılır.

Aloe Vera Jel Olarak Nasıl Kullanılır?

Tedavi amacıyla bu bitkinin jelinin yapımı için ilk önce yaşlı yapraklar kullanılmalıdır. Alınan yaprak ortadan ikiye ayrılarak yaranın üzerine kapatılır veya çıkarılan jel yaraya sürülür. Yaprak blendırdan geçirilerek sıvı veya jel haline getirilir ve hemen buzdolabına konulur. Bu sıvı 4 hafta süreyle kullanılabilir. Stabilize edilmemiş bu aloe vera jel yapıldıktan sonra dondurulmamalı veya yüksek ısıda tutmamalıdır, aksi takdirde faydalı etken maddeler parçalanabilir. İşte abu şifalı bitkinin jel yapımı bu kadar pratik ve kolaydır. Ayrıca hazırlandıktan sonra bu sıvı 4 hafta yani 1 ay gibi uzun bir süre kullanılabilir.

Gül yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir. Belirli ölçülerde gül yağı ile karıştırırsanız baş ağrılarını kolaylıkla giderebilirsiniz. Şiddetli baş ağrılarına karşı bu şifalı jeli gül yağı ile karıştırın ve masaj yapar gibi ağrıyan yerlerinizi ovun. Bir süre sonra ağrınızın geçtiğini hissedeceksiniz.

Bir miktar aloe vera jeli sirke ile karıştırılır. Karışım çay kaşığı yardımıyla homojen hale getirilir ve saç diplerine sürülebilir. Bu şekilde saç dipleri ovulursa saç dökülmesine fayda sağlar.

Bu şifalı bitki özellikle yaralar, sivilceler ve hafif yanıklar için kullanılabilir. Sarısabır da denilen bu bitki, ağızdan da alınabilir fakat dikkatli olunmalıdır. Karaciğer hücrelerini korur, safra söktürür. Vücudun direnç kazanmasına yardım eder.

Aloe Vera Sıvı Olarak Nasıl Kullanılmalıdır?

İçilecek  sıvının hazırlığı, kesilen ince küçük yaprak parçalarının kaynak suyuna konularak 1 gün buz dolabında tutulması ile hazırlanır. Bu şifalı bitkinin sıvısı, içindeki yapraklar çıkarıldıktan sonra içilir. Bitkinin sıvısının acı tadının giderilmesi için içine meyve suyu katılabilir.

REKLAM
Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi