Ana Sayfa Bitki Depo 17 Ağustos 2018 141 Görüntüleme

Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir? – Şifalı Bitki Tedavisi

Trabzon hurması, cennet hurması, japon hurması, çin eriği gibi birçok farklı isimle adlandırılır. A, B ve C vitaminlerinin yanı sıra birçok mineral madde içerir. Kansere karşı koruma sağlaması, hipertansiyona iyi gelmesi ve erken yaşlamayı engellemesi trabzon hurması faydaları arasındadır.

Trabzon Hurması Faydaları Nelerdir?

Trabzon Hurması Faydaları

Ana vatanı Çin ve Japonya’dır. Ülkemizde Karadeniz kıyılarında ve Hatay, Adana bölgelerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Şeker Hastalığına Fayda Sağlar.

Şeker hastalığı olan kişiler sık sık açlık hissi yaşayabilir. Az ve sık yemek yeme isteği duyabilirler. Zengin lif içeriği sayesinde açlığı bastırır. Tokluk hissi verir. Kandaki şeker seviyesini dengelemesi trabzon hurmasının faydaları arasındadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

İyi bir C vitamini kaynağıdır. Diğer meyvelerle karşılaştırıldığında neredeyse en yüksek askorbik asit oranına sahiptir. Günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık olarak % 80’ini karşılar. Düzenli tüketimiyle vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Böylece grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. Çeşitli akciğer enfeksiyonlarına karşı bir kalkan görevi görür. Toksinlere ve enfeksiyonlara karşı vücudu savunan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırır.

Kanserle Savaşmaya Yardım Eder!

Zengin antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki serbest radikalleri azaltır. Serbest radikaller azaltılmazsa hücrelere zarar vererek kanseri tetikleyebilir. Antioksidan maddelerin yanı sıra A vitamini, C vitamini ve çeşitli yararlı asitler sayesinde birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Aynı zamanda tümör gelişimini engeller.

Yüksek Tansiyonu Dengeler.

Yüksek Tansiyon

Vücuttaki sodyum seviyesi yükseldiğinde hipertansiyon görülebilir. Cennet hurması düşük sodyum seviyesine sahip olduğu için hipertansiyonu düşürür. Kan basıncını dengeler. Yüksek tansiyon sebebiyle ortaya çıkan kalp damar hastalıklarına yakalanma oranını azaltır.

Sindirim Sistemini Rahatlatır.

Lifler bağırsak hareketleri için gereklidir. Lif içeriği yüksek besinler bağırsakları rahatlatır. Hazımsızlığı önler. Trabzon hurmasının içinde bulunan tanenler bol miktarda lif içerir. Bu sayede bağırsak hareketleri düzenlenir. İshal yada kabızlığı önler.

Kırmızı Kan Hücrelerinin Üretimini Arttırır.

İçeriğindeki bakır minerali, demir emilimini arttırmaya yardım eder. Bunun sonucunda kırmızı kan hücrelerinin üretimi artar.

Erken Yaşlanmayı Önler.

Trabzon Hurması

A vitamini, beta karoten, likopen, lutein açısından zengindir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde yaşlılık lekeleri, kırışıklık, yorgunluk, kas güçsüzlüğü, görme kaybı, alzheimer hastalığı gibi yaşlılık ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlıkların oluşumunu azaltır.

Basura İyi Gelir.

Hemoroidin kanamasını engeller. Anti hemoroid özelliği vardır. Basur oluşumuna yarar sağlar. Hemorid ile ilgili bitkisel tedavi yöntemi arıyorsanız, hemoroid bitkisel tedavisi yazımızı okuyabilirsiniz.

Karaciğere Yarar Sağlar.

İçeriğindeki antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikalleri temizler. Toksin maddelerin etkisini azaltarak hücre hasarını önler. Tüm bunların sonucunda karaciğer sağlığını korur.

Ödem Oluşumunu Azaltır.

Doğal bir idrar söktürücüdür. Bu sayede vücutta su tutulmasını ve ödem oluşmasını azaltır. İdrar miktarını arttırır.

Göz Sağlığını İyileştirir.

Görme Sağlığı

İçeriğindeki antioksidan maddeler sayesinde gece körlüğü ve katarakt gibi rahatsızlıkların oluşumunu azaltır.

Enerji Verir.

İçeriğindeki yüksek potasyum ve şeker sayesinde enerji verir. Yorgunluk, halsizlik ve stresin giderilmesine yardım eder. Gün içinde yapılması gereken aktiviteler için gerekli enerjiyi sağlar.

Kan Dolaşımını Düzenler.

Yeni kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu sağlayan bakır elementini içerir. Bu sayede hücresel büyümeyi arttırır. Trabzon hurması yaraların kolay kapanmasına yardım eder.

Kaynaklar:

Stylecraze : amazing-benefits-of-persimmon
Organicfacts : health-benefits/fruit/persimmons

REKLAM
Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi