Ana Sayfa G 26 Ekim 2017 203 Görüntüleme

Soğan Mildiyösü Hastalığı


Soğan mildiyösü hastalığının etkenleri arpacık ya da kuru soğan katmaları arasında misel biçiminde kendisine yer edinir. Bitkinin yaprak ve tohum içerisinde ortaya çıkan fungus konidiofor oluşumuna yol açar. Konidi ölçüleri 18 ila 30 * 37 ila 72 mikron arasında olacak şekilde, uç kesimlerinde limon biçiminde konidileri bulunur. Soğan mildiyösü hastalığı açık renkli olurken, soğuk hava koşullarını soğan yumruları içerisinde misel, hastalığın bulaşmış olduğu yapraklarda oospor biçiminde geçirmektedir.

Havaların ısınmaya başladığı ilkbahar ayları ile birlikte misel gelişimini sürdürmeye, oospor çimlenmesi oluşmaya başladığında, ilk bulaşma meydana gelir. Yapraklar üzerinde meydana gelen kondilerin, rüzgar etkisi ile daha geniş alanlara ulaşımı da söz konusu olur. Ancak ıslak bir soğanın yaprağında yerleşim gerçekleştirmesi durumunda, yaklaşık olarak 1 ila 1,5 saatlik süreç içerisinde çimlenmesini gerçekleştirir.

Soğan Mildiyösü Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Söz konusu soğan mildiyösü hastalığı oluşumu ile ortaya çıkan belirtiler çerçevesinde, soğan yapraklarının dip kısımlarında ve orta bölümlerinde klorotik çukurlaşmalar meydana gelir. Sürecin gelişimi ile bunlar, orta bölümlerinde beyazlaşma, menekşe renk tonlarının ortaya çıkışına yol açar. Bu unsurların üzerinde mantar ile ilgili bir tabaka kaplaması oluşurken, lekeler arasındaki boşlukların dolması sonucunda birbirleri ile birleşirken, yaprakta da kuruma durumunun meydana gelmesine neden olur.

Soğan Mildiyösü

Soğanın baş kısmında buruşmaya yol açarken, bu durum ilerleyen süreç içerisinde ‘süngerleşme’ olarak tabir edilen durumun meydana gelmesine neden olur. Hastalığın ilk dönemi içerisinde daha hızlı bir yayılım gerçekleştirir ve ürün kaybı oluşumuna yol açar. Soğanların yumruları mildiyö hastalığına yakalanması halinde ise ambar genelinde uzun süre saklanabilmesi olanaksız olur. Bunun temel nedeni ise zaman içerisinde yumru içerisinde yumuşama ve çürüme gibi etkenler görülmesidir.

Soğan Mildiyösü Hastalığına Karşı Ne Yapılabilir?

Söz konusu dönem haşatının gerçekleştirilmesinin ardından bitki artıklarının toplanması ve imha edilmesi gereklidir. Her yıl bu hastalığın epidemi gerçekleştirmiş olduğu noktalarda dayanıklılığı yüksek olan bitki türlerin ekimine dikkat edilmesi gerekirken, soğan yetiştiriciliği gerçekleştirilen dönem içerisinde ağırlıklı olarak rüzgarlı olan, su tutuşu bulunmayan yerlerin daha çok tercih edilmesine özen gösterilmesi gerekir.

 

REKLAM
Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi