Ana Sayfa Beslenme, Fotogaleri 15.02.2017 2414 Görüntüleme

Bin derde deva Zeytinyağı…

Zeytinyağı, zeytin meyvesinden elde edilen bir yağdır ve Akdeniz bölgesinde karakteristik olarak yetişen zeytinlerin sıkılıp yağının süzülmesi ile elde edilmektedir. Zeytinyağı; yemek yapımında, salatalarda, kozmetikte, ilaç yapımında, sabun yapımında ve geleneksel gaz lambalarında kullanılmaktadır. Üstelik zeytinyağı diğer bitkisel yağlardan farklı olarak, kızartıldığı zaman, zararlı hale gelmemektedir. Akdeniz ülkeleri tarafından daha yoğun şekilde tüketilmektedir.

Dünya genelinde en fazla zeytin ve zeytinyağı üretimi, İspanya’da yapılmaktadır. İspanya’yı, İtalya, Yunanistan, Suriye, Morokko ve Türkiye takip etmektedir.

Zeytinin cinsine, büyüklüğüne ve asit oranına göre, farklı lezzetlerde olan zeytinyağının birçok faydası bulunmaktadır. Her geçen gün yeni bir faydası keşfedilen zeytinyağı, koroner kalp hastalıklarını, kanseri önleyici etki göstermektedir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir ve iltihaba neden olan rahatsızlıkları önleyicidir.

Zeytinyağı yapısında; mono doymamış yağ asitleri içermektedir. Bu da demek oluyor ki, mono doymamış yağ asitleri, trans ve doymuş yağların karşı tarafındadır. Bundan dolayı, Akdeniz diyetlerinin de vazgeçilmez besin maddesidir. Mono doymamış yağ asiti (MUFAS), toplam kolestrolü ve düşük yoğunluklu lipoprotein kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bu yağ türü kan pıhtılaşmasında, insulin seviyesi ve kan şekeri kontrolünde yardımcıdır. Özellikle 2 tip diyabet rahatsızlığı tedavisinde yardımcıdır.

Ayrıca, zeytinyağı; kolestrolü düzenleyici, kalp sağlığını destekleyici, cilt ve saç bakımına yardımcı, kilo vermeye yardımcı, diyabet tedavisini destekleyici etki sağlamaktadır. Bunlara ek olarak, zeytinyağı, ağrı kesici olarak da etkilidir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde rol oynar. Ayrıca, gebelik sürecinde de zeytinyağı tüketimi önemlidir.

Şimdi, zeytinyağının faydalarının neler olduğunu tek tek ele alarak açıklamaya başlayabiliriz;
Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağı, yapısında bulunan özel yağ asitleri sayesinde bir çok rahatsızlığın iyileşmesinde yardımcıdır. Metabolizmaya yardımcı, erken yaşlanma karşıtı, hipertansiyon ve göğüs kanseri gibi rahatsızlıkları önleyici özelliktedir.

Yorumlar

İlginizi çekebilir

Hamilelikte Bitki Çayları

Hamilelikte Bitki Çayları

REKLAM
Web
Analytics
Şifalı Bitkiler Rehberi